Preplnené skrine oblečenia, výpredaje a fast fashion sú aktuálne témy týkajúce sa módneho priemyslu. Na skládkach nachádzame veľké množstvo oblečenia. Ročne sa vyhodia tony oblečenia, medzi ktorými nájdeme oblečenie, ktoré je ešte nositeľné, no majiteľke už nepasuje do šatníka a rozhodla sa ho zbaviť.

V súčasnosti sa ale viaceré módne značky začínajú zameriavať na slow fashion. Pomalá móda podnecuje k nakupovaniu nadčasových kvalitných kúskov od lokálnych výrobcov oblečenia. Obzvlášť v tejto situácii je potrebné podporiť skôr malých lokálnych podnikateľov v oblasti módy ako známe módne reťazce produkujúce tony lacného nekvalitného oblečenia. Ak vám ale záleží na tom, čo nosíte a nechcete zaťažovať životné prostredie, ako sa dostať ku kvalitnému oblečeniu?

Kúpte si látku a dajte si oblečenie ušiť

Ak sa chcete dostať ku kvalitnému oblečeniu, vyhnite sa známym módnym obchodným reťazcom. Kúpte si kvalitnú látku a dajte si oblečenie ušiť. Obchody s metrážou textilu majú na výber z veľkého množstva materiálov, z ktorých sa dá ušiť kvalitné oblečenie. Medzi obľúbené materiály patrí okrem klasickej 100% bavlny aj pekný úplet. Úplet je ľahká jemná látka, ktorá je tenšia ako klasická teplákovina. Je pružná, priedušná a príjemná na telo aj v letnom období. Hodí sa na výrobu teplákov, mikín, tričiek, ale aj legín.

Keď si dáte oblečenie ušiť, budete mať originálny kúsok, ktorý nikto vo vašom okolí nebude mať. Práve originalita je veľkým lákadlom šitia oblečenia na zákazku. Ak viete šiť, alebo máte niekoho známeho, uprednostňujte kvalitné oblečenie ušité na mieru.

Chodievajte na SWAP a nakupujte v second handoch

Dostať sa ku kvalitnému oblečeniu a nezaťažovať životné prostredie môžete aj tak, že budete chodievať na SWAP. SWAP je podujatie, kde si môžete vymeniť svoje kúsky oblečenia. Donesiete kvalitné ešte nositeľné oblečenie, ktoré však nenosíte a odnesiete si odtiaľ kúsky oblečenia, ktoré sa vám hodia do šatníka.

Ďalšou možnosťou, ako sa dostať ku kvalitným kúskom oblečenia, je nakupovať v second handoch. Viaceré second handy dovážajú kvalitné nosené značkové oblečenie zo zahraničia, ktoré je v dobrom stave. Môžete tam nájsť bundy z kvalitného softshellu, pletené svetre, či tričká z organickej bavlny. Stačí pozrieť do second handoch a uvidíte, možno sa vám tam podarí uloviť kvalitný kúsok. AUTOR: stockour, FOTO: Shutterstock.com