Aj vy by ste sa najradšej počas chladných dní zohriali v teplučkej saune? Dnes to už nie je žiadny problém, môžete ju mať hoci aj v panelákovom byte.

Rozhodnutie kúpiť si vlastnú saunu nie je len investícia do zvýšenia komfortu vášho bývania, ale hlavne investícia do vášho zdravia. Ak však má mať saunovanie skutočne blahodarný účinok na vaše zdravie, je nevyhnutné zadovážiť si takú, ktorá sa hodí špeciálne vám. Na výber je niekoľko možností.

Infrasauny

Sú vhodné pre tých ktorí neznážajú teplo a nemajú na saunu veľa priestoru. Vyrábajú sa v rozmeroch už od 1 x 1m. Fungujú na princípe vyžarovania infračervených lúčov, ktoré zahrievajú predmety, a teda aj ľudské telo, zatiaľ čo vzduch má iba 35 až 60 °C. Dochádza v nich k posilneniu imunity, detoxikácii, odbúravaniu podkožného tuku, pomáhajú pri chrípke, nachladnutí, bolestiach kĺbov… Infrasauny nie sú náročné na energiu a vyhovujú deťom i staším ľuďom.

Suchá fínska sauna

Fínska sauna sa vyhrieva na teplotu 90 – 110 °C. Typický je tu suchý vzduch, medzi 3 až 12 %, polievaním saunových kameňov sa môže zvýšiť vlhkosťvzduchu na 35 %. Pot, ktorý slúži k ochladzovaniu tela obsahuje cca 95 % vody a má o niečo menšie detoxikačné účinky ako pri infrasaunách. Suché sauny treba dlhšie vyhrievať, majú vyššiu spotrebu energie a sú vhodné len pre ľudí bez zdravotných obmedzení.

Parné sauny

V parných saunách je podstatne nižšia teplota ako v suchých, okolo 60 stupňov, ale zato je v nich oveľa vyššia vlhkosť vzduchu – až 100%.  Je v nich veľmi horúci vzduch a preto sú vysokou záťažou pre organizmus. Nie je vhodná pre deti ani starších ľudí.

Línia radí:

Na trhu sú aj tzv. biosauny kombinujúce prednosti sauny a parného kúpeľa so znesiteľnou teplotou cca 50 °C a vlhkosťou do 30 %.  Inhalovanie pary uvoľňuje svalstvo, posilňuje imunitný systém a zvlhčuje dýchacie cesty. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie.

Umiestnenie sauny v byte

Pri plánovaní, ako a kam umiestniť saunu, nezabudnite na jej celkové zázemie. Nestačí totiž len  kabína na potenie, rátajte aj s miestom na ochladenie a relax.  Optimálne je mať pri saune sprchový kút a minimálne miesto na prezliekanie a odloženie vecí.

Sauna

Dobré rady

  • V saune nesmie byť použité lakované ani impregnované drevo. Teplom by sa z neho mohli uvoľniť jedovaté výpary a spôsobiť otravu.
  • Káble na osvetlenie musia byť odolné proti vysokým teplotám.
  • Kvôli bezpečnosti by mali mať dvere okienko, aby bolo vidieť do sauny.
  • V saune by nemali byť žiadne kovové prvky, mohli by spôsobiť popáleniny.
  • V saune používajte výhradne lávové kamene, alebo kamene s obsahom ťažkých minerálov. Obyčajné kamene by pri vysokých teplotách mohli prasknúť a spôsobiť vám zranenie.

 

 

Pripravila: Ružena Škulecová, Foto: Shutterstock