Ceny bytov, najmä tých starších, išli rapídne hore. Novostavieb nepribúda a tak sa mnohé mladé rodiny musia uskromniť a kúpiť si starší byt, ktorý si bude vyžadovať ďalšie rekonštrukcie. Oplatí sa vám kúpiť starší byt, alebo skôr počkať a investovať do nového?

Záleží, či má umakartové jadro

Staršie byty môžu, ale nemusia mať umakartové jadro. V prvom rade si zistite, či byt, ktorý vás zaujal, má umakartové jadro (ak nie sú na web stránke realitnej kancelárie fotografie aj tohto priestoru) a podľa toho sa rozhodujte. Odstránenie umakartového jadra patrí k najväčším investíciam v byte. Vymurovanie jadra trvá tak približne týždeň práce bez prestávky. Samozrejme záleží aj od toho, akú firmu si vyberiete a aj aký typ škárovacej hmoty stavebná firma používa.

 

Máte možnosť zariadiť si priestor podľa seba

Výhodou starších bytov je najmä to, že si priestor môžete zariadiť podľa seba. Starší nábytok vyhodíte, omaľujete, kúpite si nový nábytok, nedokonalosti na okenných rámoch odstránite použitím tesniaceho tmelu. Kúpite si to, čo sa vám páči a nikto vám do toho nebude nič hovoriť.

 

Musíte ale počítať s väčšími výdavkami

Nevýhodou kúpy staršieho bytu je najmä to, že sa vám výdavky výrazne navýšia, teda ak nechcete mať pôvodné zariadenie a neplánujete nič meniť. Okná, podlahy, poprípade interiérové dvere nemusíte ihneď vymieňať, ale takú kuchynskú linku, sedaciu súpravu a nábytok v spálni áno.

 

Oplatí sa vám kúpiť starší byt? Oplatí. Musíte však rátať s tým, že zaplatíte omnoho viac, ako ste pôvodne plánovali, ale zase, všetko zariadenie si vyberiete sami, čiže v byte nebude nič, čo by sa vám nepáčilo.